Kış lastiği mi ? Kar Lastiği mi?
Aslında kar lastiği ve kış lastiği aynıdır. lastik üreticileri

      Kış lastiği olarak ifade edilen lastikler  1 Aralık ve 1 Nisan arasında kullanılması gereklidir. Kış lastiği sadece karlı yollar için değildir . Soğuk geçen mevsimlerde ve yağmurlu mevsimlerde sizlere daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Sadece kar yağacağı haftalarda kış lastiği taktırmak tamamen yanlıştır. Ortalama 7 derecenin altında kar yağmasa bile kış lastiği kullanmak gerekmektedir. Yazlık lastiklerle devam edildiği sürece bu lastiklerinizin sertleşmesine ve yol tutuşunun azalmasına neden olacaktır.

KIŞ LASTİKLERİNİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ :
Kış lastiklerini kendine özgü yapan özel özellikler var: lastik sırtı, diş derinliği ve desenleri

Lastik Sırtı : Kış lastiklerinin kağuçuk yapısı esnektir ve bu sayede yolu daha iyi kavramaktadır. standart yaz lastikleri ise soğuk havalarda kullanıldığında daha sert yapıya bürünmektedir.

Diş Derinliği ve Desenleri : Kış lastiklerinin benzersiz bir özelliği, daha derin diş derinliği ve benzersiz sırt deseni. Daha derin diş derinlikleri, kar birikimini azaltır ve karda daha iyi çekiş sağlar. Kış lastiği sırt desenleri, kar ve çamurları kanalize etmek ve suyu boşaltmak için tasarlanmıştır. ayrıca kış lastiklerinin küçük kılcal kanalları vardır ve bunlar sayesinde karlı ve ıslak zeminde yola tutuş maksimum seviyeye çıkmaktadır.

Kış lastikleri takarken, her zaman komple bir set takın. Sadece ön lastiklerin değiştirilmesi arka lastiklerin kayma olasılığını arttırır. Benzer şekilde, arka tekerleklere kar lastikleri koymak, ön lastiklerin çekişini kaybetmesine ve aracınızı yönlendirmesini imkansız kılabilir.